Historia astronomii

Ziemia widziana przez satelitę z 40000 km. Wyranie widać pod białymi chmurami Amerykę południowąHistorii astronomii poświęcono prawdopodobnie więcej książek i publikacji w internecie niż historii jakiejkolwiek innej dziedziny nauki. Wystarczy spojrzeć w niebo w pierwszą pogodną noc, by zrozumieć dlaczego. Obserwacje astronomiczne były dla człowieka pierwszą podnietą do podjęcia badań otaczającego go świata, w zakresie szerszym niż to wynikało z jego codziennych potrzeb, a jednocześnie dostarczały mu naturalnych obiektów tych badań. Metody naukowe, w dzisiejszym sensie tego słowa, zostały po raz pierwszy zastosowane właśnie w astronomii. Teorie astronomiczne, jak żadne inne, przemawiają silnie do każdego dociekliwego umysłu. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że historia nauki rozpoczęła się od astronomii.
Zdjęcia u góry nie trzeba nawet podpisywać, ale czy ktoś z was drodzy internauci wie, że to co znajduje się na zdjęciu poniżej przedstawia model Wszechświata.
Strona opiera się na materiałach z książki "Astronomia", Simon i Jacqueline Mitton, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Wydanie I, Warszawa 1996

(ISBN 0 19 910037 3 - oryg.; ISBN 83-7066-668-X)

Copyright (C) Simon and Jacqueline Mitton 1994
Copyright (C) Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1996